Alin Țișe (PNL) critică conducerea partidului: „Când se oprește rațiunea și începe nebunia? Națiunea are nevoie de un guvern”
Președintele Consiliului Județean Cluj, liberalul Alin Țișe, a criticat atitudinea Partidului Național Liberal (PNL) față de formarea unui nou Executiv, afirmând că „țara are nevoie de guvern”. Țișe a declarat: „Privesc declarațiile PNL de azi. Mă întreb: unde se termină logica și unde începe absurdul? De aproape 50 de zile spun același lucru: ‘Țara are nevoie de un guvern. Țara nu mai poate aștepta. Interesul național este prioritar.’”
El a subliniat că PNL trebuia să voteze un guvern al României pentru instalare, iar apoi, dacă dorea, să meargă în opoziție, dar a fost etichetat drept trădător. „Astăzi, însă, aceeași conducere vine și spune: ‘PNL ar vota un guvern PSD.’ Serios? Dacă interesul țării era atât de important, atunci de ce a fost sabotată formula Tomac? De ce nu a fost votat acel guvern? De ce s-a blocat o soluție care putea oferi stabilitate?”
Țișe a continuat să critice incoerențele conducerii PNL, întrebând: „Dacă tot urma să rămânem în opoziție, de ce nu am votat guvernul Tomac, susținut chiar și de PSD?!”. El a menționat că PNL vrea să revină la guvernare alături de USR și UDMR, dar să fie votat de PSD, adăugând: „Nu mai facem alianțe cu PSD, dar avem nevoie de voturile PSD. Nu colaborăm cu PSD, dar cerem sprijinul PSD. Nu vrem puterea cu PSD, dar vrem puterea datorită PSD.”
În concluzie, Țișe a afirmat că „orice spirit al nebuniei are o limită”, iar PNL „mai are nevoie și de memorie și de oameni de stat”, subliniind că „țara are nevoie de guvern. PNL mai are nevoie și de memorie și de oameni de stat”.