George Simion propune un premier din partea AUR
Președintele AUR, George Simion, a declarat că ar fi încântat să existe o nominalizare din partea AUR pentru funcția de premier. El a subliniat că o astfel de situație ar reprezenta „soluția perfectă” pentru asigurarea guvernării, menționând că „asta este o situație ideală în care își asumă guvernarea, de care fug mulți”.
În cadrul unei declarații făcute la Parlament, Simion a accentuat că formațiunea sa nu are nimic împotrivă față de o altă nominalizare, dar își dorește ca premierul să fie din partea AUR. „Ne-am bucura să existe o numire, o nominalizare din partea AUR și să avem un premier AUR. Asta este o situație ideală pentru noi”, a afirmat el.
Simion a exprimat confuzie în legătură cu fragmentarea partidelor politice și cu nominalizările unor persoane care nu au fost menționate în timpul consultărilor de la Cotroceni. El a descris situația actuală ca fiind „foarte, foarte ciudată” și a subliniat necesitatea de consens și reconciliere în politica românească. „Poate nu e momentul acum pentru circ, pentru scandal; e momentul pentru consens, pentru reconciliere”, a adăugat el.
În plus, Simion a reiterat că prima opțiune a AUR sunt alegerile anticipate, subliniind că formațiunea dorește să ajungă la voința poporului. „Noi ne dorim alegeri anticipate. Faptul că, totodată, suntem deschiși pentru dialog, nu vrem să dispară unii și alții din viața publică, din viața politică”, a concluzionat el.