Diana Buzoianu avertizează: AUR ar putea sprijini Guvernul Veștea
USR nu va vota Guvernul Veștea, iar AUR ar putea ajunge să susțină ulterior Executivul fără să își asume public votul, a declarat luni liderul USR și ministrul interimar al Mediului, Diana Buzoianu, într-o intervenție la Digi24. Aceasta a exprimat neîncrederea față de partidul condus de George Simion, acuzând negocieri „în spatele ușilor închise”.
„Pentru USR este foarte clar: noi nu vom vota acest guvern. Pe de altă parte, este foarte clar, de asemenea, că în zilele acestea nu se mai vorbește despre interesul românilor și se tranzacționează tot felul de lucruri prin spatele ușilor închise”, a declarat Buzoianu.
Întrebată dacă liderul AUR, George Simion, își pregătește electoratul pentru o eventuală susținere a Guvernului Veștea, Buzoianu a afirmat că se așteaptă ca partidul să încerce să evite costurile politice ale unei asemenea decizii. „Ar fi fabulos dacă domnul Simion și-ar asuma, la final, votul pe care îl dă. Dar eu cred că ceea ce va face va fi mai perfid de atât. Nu își vor asuma votul și vor face un teatru ieftin”, a spus aceasta.
Diana Buzoianu a subliniat că, deși AUR a anunțat că nu va vota în această seară acest guvern, mesajul lor sugerează că sunt dispuși să negocieze. „Deci, nuanțele sunt foarte, foarte importante în aceste declarații publice”, a adăugat ea.
Guvernul Veștea va face abuzuri
Referitor la așteptările de la președintele României, Buzoianu a afirmat că discuția se poartă în Parlament, iar președintele are obligația de a se asigura că Guvernul respectă legea. „Guvernul Veștea va face abuzuri. Așa cum a fost astăzi, cu ce nume a venit astăzi domnul Veștea, este foarte clar că oamenii aceștia nu doar vor livra promisiuni, ci nu se vor ține de ele, ci vor livra și abuzuri”, a mai spus aceasta.
Buzoianu: PSD a preluat un proiect blocat în Parlament
Buzoianu a discutat și despre un proiect legislativ din domeniul mediului, afirmând că o măsură inclusă în programul de guvernare reproduce un proiect inițiat de ea și blocat de PSD în Parlament. „Eu m-am uitat un pic, inclusiv pe zona de mediu. Ce să vă zic, am descoperit că domnul Ghigiu vine să propună în programul de guvernare o măsură pe care eu am inițiat-o acum doi ani de zile în Parlament, cu un proiect legislativ care este blocat de PSD”, a declarat aceasta.
Buzoianu a menționat că este vorba despre proiectul PL-x 326/2024, care prevede monitorizarea permanentă a gropilor de gunoi prin senzori și publicarea datelor. „Există acest proiect, PLX 326 pe 2024, care de doi ani este blocat de către parlamentarii de la PSD”, a adăugat ea.
În încheiere, Buzoianu a exprimat speranța că Guvernul Veștea nu va trece de votul Parlamentului, reiterând că nu are încredere în AUR și considerând că partidul condus de George Simion a abandonat mesajul anti-sistem. „Eu sper că pentru români acest lucru să nu se întâmple, pentru că asta este o tragedie. Dar, în același timp, am zero încredere în AUR și cred că un partid care s-a vândut anti-sistem este mână-n mână azi cu sistemul”, a concluzionat liderul USR.