Adrian Veștea se întâlnește cu George Simion pentru un dialog politic
Premierul desemnat Adrian Veștea va avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion. Veștea a declarat pe Facebook: „Îmi asum un dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români”, după ce Simion a cerut ca premierul desemnat să discute cu AUR pentru a obține voturile necesare învestirii.
„Sunt un om al dialogului și al consensului. Înțelegând responsabilitatea care îmi revine pentru a pune capăt haosului politic, voi avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion. Când vine vorba de România și de rezolvarea unei crize fără precedent, îmi asum un dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români. Este, cred, obligatoriu dacă vrem să avem, în adevăratul sens al cuvântului, un Guvern al României”, a adăugat Veștea.
George Simion a anunțat că îl așteaptă pe Adrian Veștea până la ora 20:00, la sediul AUR, pentru a discuta despre planurile sale pentru țară. „Îl aștept pe domnul Veștea până diseară, la ora 20:00, la sediul formațiunii noastre, pentru a discuta ceea ce vrea să facă pentru țară. Și Nicușor Dan să zică public dacă este nevoie de voturile AUR și într-o întâlnire, dacă parlamentarii AUR mai sunt extremiști”, a declarat Simion.
Conform informațiilor disponibile, guvernul Veștea nu poate trece de Parlament fără votul parlamentarilor AUR. Surse Digi24 indică faptul că PSD ia în calcul amânarea votului de învestire, programat pentru astăzi, de la ora 21:30.