Dominic Fritz, despre negocierile cu AUR: „Veștea va deveni premier doar dacă îl va lăuda pe Simion”
Președintele USR, Dominic Fritz, a declarat luni că Adrian Veștea „va ajunge premier doar pupând inelul lui Simion”. El a subliniat că AUR nu luptă împotriva sistemului, ci se reconciliază cu cei care l-au construit. Fritz a menționat că USR rămâne consecvent în refuzul de a vota „un guvern antireformă”.
„George Simion tocmai a anunțat că AUR vrea să se «reconcilieze» cu PSD. Veștea va ajunge premier doar pupând inelul lui Simion. Cum să crezi că AUR luptă împotriva sistemului, când se reconciliază cu constructorul sistemului? Când Simion dă mâna cu partidul pensiilor speciale, al sinecurilor, al Nordis-ului, al cutiilor de pantofi pline cu bani?”, a afirmat Fritz într-o postare pe Facebook.
Președintele USR a reiterat poziția partidului: „- Nu votăm un guvern antireformă. – Nu votăm un guvern al extracției banilor românilor în buzunare personale. – Nu votăm un guvern al incompetențelor dovedite. – Nu votăm un guvern al trădării visurilor românilor care își doresc un stat care livrează pentru ei.”
În același timp, președintele AUR, George Simion, a declarat luni că, dacă acest guvern va fi votat diseară, nu va beneficia de susținerea parlamentarilor AUR. El a menționat că îl așteaptă pe premierul desemnat Adrian Veștea la sediul partidului până la ora 20:00.
Adrian Veștea a afirmat că este „un om al dialogului și al consensului” și că își asumă responsabilitatea de a pune capăt haosului politic. El a anunțat că va avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion, subliniind importanța unui dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români pentru a rezolva criza politică actuală.