Simion îl critică pe Nicușor Dan după discuțiile cu Veștea
Liderul AUR, George Simion, a declarat luni seară că susține ideea lui Călin Georgescu de a bloca susținerea noului Guvern și a cerut suspendarea președintelui Nicușor Dan. Simion consideră că șeful statului „trebuie suspendat” din cauza modului în care a gestionat relația cu opoziția și cu formațiunile parlamentare.
Întrebat dacă este de partea lui Călin Georgescu sau a premierului desemnat Adrian Veștea, George Simion a afirmat: „Călin Georgescu are dreptate: la cum s-a comportat până acum, Nicușor Dan trebuie suspendat. Noi avem 90 de voturi, dar nu sunt suficiente. Vom merge mai departe cu procesul suspendării, dacă nu revenim la democrație, la votul poporului, la respect pentru toate formațiunile politice și pentru tot electoratul.”
Simion a subliniat că societatea românească nu mai poate fi dezbinată și că AUR vrea să fie un factor de dialog și echilibru în actuala criză. „Țara are nevoie de echilibru, de soluții. Noi am prezentat soluțiile și vom vorbi în continuare despre soluții”, a adăugat liderul AUR.
Întrebat dacă Nicușor Dan știa despre întâlnirea sa cu Adrian Veștea, George Simion a evitat să ofere un răspuns clar. „Nu știu ce știa Nicușor Dan, nu știu ce i s-a adus la cunoștință sau nu. Cred că domnul cu care stătea la masă la Bruxelles știe mai bine ce știe și ce nu știe, ce a fost informat și ce nu a fost informat”, a spus Simion.
AUR a precizat că își va susține pozițiile și în Parlament, continuând să prezinte soluții în fața legislativului.