Sighiartău dezvăluie destinul celor care contestă partidul: „PNL nu îi mai vrea”
PNL nu îi mai dorește pe cei care au trădat încrederea alegătorilor și au susținut sau au făcut parte din Guvernul propus de Adrian Veștea, a anunțat secretarul general al PNL, Robert Sighiartău. El le-a oferit posibilitatea „onorabilă” de a-și da demisia.
„Foștii mei colegi care astăzi au fost în Parlament și i-a văzut o țară întreagă nu mai pot să dea ochii cu alegătorii liberali. Partidul Național Liberal nu îi mai dorește pe acești oameni care au trădat încrederea alegătorilor”, a afirmat Sighiartău luni noapte, în Parlament, după respingerea învestirii Guvernului Veștea, întrebat ce va face PNL cu cei cinci liberali care nu au respectat ultimatumul dat la Congres și cu cei care au făcut parte din Guvern.
El a adăugat că „în următoarele zile” vor fi luate „toate deciziile care se cuvin”. „Dar, până atunci, cred că onorabil pentru ei ar fi să vedem niște demisii”, a subliniat Sighiartău.
Congresul Extraordinar al PNL a adoptat, duminică, două rezoluții: una prevede că participarea membrilor partidului la construcția unui Guvern cu PSD va genera excluderea lor, iar cealaltă se referă la solicitarea privind demisia din PNL a lui Adrian Veștea, Lucian Bode, Rareș Bogdan, Hubert Thuma și Alina Gorghiu.