Becali povestește ce i-a șoptit Grindeanu în timpul votului pentru Guvernul Veștea
George Becali, deputat pe listele AUR și unul dintre parlamentarii care au votat pentru învestirea Guvernului Veștea, a făcut o declarație surprinzătoare referitoare la o posibilă înțelegere între liderul PSD, Sorin Grindeanu, și liderul AUR, George Simion. Becali a afirmat că Grindeanu i-ar fi transmis că s-a arătat surprins de faptul că Simion nu și-ar fi respectat promisiunea de a vota pentru Guvern.
„Grindeanu mi-a spus că se minuna și el. Adică, mie nu-mi vine să cred. «Nu-mi vine să cred, i-a promis președintelui că votează. Nu-mi vine să cred așa ceva. Simion i-a promis președintelui că votează». Da, așa a spus. Întrebați-l pe el, dacă voi credeți că mint. Eu nu mint”, a declarat Becali.
Când a fost întrebat dacă Grindeanu ar lua aceeași decizie în cazul în care ar putea să revină asupra deciziei de a-l îndepărta pe Ilie Bolojan, Becali a respins această ipoteză, afirmând că măsura a fost necesară. „Bolojan trebuia dat jos. Cu orice risc trebuia dat jos. De ce? Ne ducea de râpă”, a adăugat el.
Guvernul Veștea nu a reușit să obțină, în plenul reunit, nici măcar 233 de voturi, având nevoie de minimum 233 de voturi „pentru” ca să fie învestit, astfel că procedura de desemnare a unui prim-ministru trebuie reluată de la zero.