George Simion: Refuzul PSD de a colabora cu AUR va aduce consecințe financiare pe termen lung
Dacă PSD nu vrea să colaboreze cu AUR la guvernare, aceasta va avea costuri semnificative pentru România, a declarat liderul AUR, George Simion, după discuțiile cu președintele Nicușor Dan de la Cotroceni.
Întrebat despre declarațiile lui Sorin Grindeanu, care a afirmat că PSD nu dorește o colaborare cu AUR, Simion a subliniat că „asta va avea costuri”. „Nu știu dacă așa au spus cei de la PSD sau nu, dar dacă ei persistă în eroare, asta va avea costuri în continuare pentru România”, a adăugat el.
Simion a făcut un apel la calm și echilibru între partidele politice, afirmând că AUR este parte a soluției, nu parte a problemei. De asemenea, el a menționat că AUR a venit cu o propunere de premier și un program de guvernare care să respecte dorințele alegătorilor săi.
„Ne bucură faptul că domnul Nicușor Dan și-a schimbat ritmul. Mult mai rapid, mult mai la subiect. Aș începe prin a repeta ceea ce ieri cred că a înțeles toată lumea: fără AUR nu se poate”, a concluzionat George Simion.