Oficializat! Farul Constanța își completează lotul cu al treilea jucător din această vară
Mijlocașul defensiv francez Tony Njike a semnat un contract pe două sezoane cu Farul Constanța. Aceasta reprezintă a treia achiziție a echipei alb-albastre în această vară, după venirea mijlocașului Eddy Sylvestre și împrumutul fundașului dreapta Ionuț Cercel de la FCSB.
În vârstă de 28 de ani, Tony Njike a evoluat ultima oară în liga a treia franceză, fiind căpitanul echipei Quevilly – Rouen Métropole, unde a disputat 51 de meciuri și a oferit 5 pase decisive. De-a lungul carierei, el a jucat și în Superligă, având o experiență la FC Argeș în sezonul 2022/2023, în care a acumulat 37 de prezențe în toate competițiile și 4 pase decisive.
Născut la Paris, Tony Njike și-a încheiat junioratul la Bordeaux, unde a debutat la seniori la echipa secundă, continuându-și cariera la Ajaccio, Cholet și Châteauroux. Evaluat în prezent la 250.000 de euro de Transfermarkt, Njike va debuta în tricoul alb-albastru la amicalul cu formația bulgară din liga secundă, Fratria Varna, programat sâmbătă, de la ora 17:30, la baza sportivă a Academiei Hagi de la Ovidiu.