60 de hectare din Pădurea Comorova devin parte a patrimoniului public al UAT Mangalia
După câștigarea definitivă a procesului pentru o porțiune considerabilă din Pădurea Comorova, reprezentanții USR Mangalia au demarat procedura de intabulare a acesteia în domeniul public al UAT Municipiul Mangalia. Procesul, care s-a desfășurat pe contencios administrativ și a avut hotărâri contradictorii, s-a încheiat anul trecut în favoarea reclamanților, adică a USR Mangalia. Aceștia au solicitat introducerea în domeniul public a unor porțiuni din Pădurea Comorova, având o suprafață totală de 60 de hectare, unde se pregăteau proiecte imobiliare.
Conform consilierului județean Semiran Abdurefi, inițiatoarea acestor demersuri, terenurile nu erau inventariate și ar fi fost pregătite pentru a face loc investitorilor imobiliari, iar acțiunea în instanță a oprit aceste demersuri. Deși primarul Cristian Radu a declarat anterior că pe terenurile respective nu se poate construi, afirmând că sunt zone protejate, realitatea a dovedit contrariul, reclamanții susținând că aceste zone erau deja în pregătire pentru a fi „primește” samsarii imobiliari.
Demersul USR Mangalia a început cu strângerea de semnături din partea cetățenilor pentru a putea depune un proiect în Consiliul Local privind trecerea suprafețelor vizate în domeniul public. Cu toate acestea, primarul Cristian Radu a refuzat să introducă acest proiect pe ordinea de zi a Consiliului, ceea ce a determinat reclamanții să solicite ajutorul justiției. Procesul a început în vara anului 2021, când șase reclamanți, membri ai filialei USR Mangalia, au cerut obligarea introducerii proiectului în Consiliul Local.
Viceprimarul Paul Foleanu a precizat că, între timp, proiectul a fost introdus în Consiliu, votat și, astfel, suprafețele de pădure au fost inventariate și trecute în domeniul public. Tribunalul a respins inițial acțiunea ca nefondată, însă reclamanții au declarat recurs, iar dosarul a fost mutat la Curtea de Apel. După mai bine de jumătate de an, instanța superioară a casat sentința instanței de fond și a admis recursul, obligând pârâții să efectueze demersurile necesare pentru emiterea documentelor necesare în vederea dezbaterii în Consiliul Local.
Următorul pas a constat în operarea suprafețelor respective, în total 7, în cadrul Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară (OCPI) Constanța. Semiran Abdurefi a declarat: „Am introdus în domeniul public peste 60 de hectare de pădure. Niciun hectar de pădure identificat nu este în mijlocul pădurii, toate sunt la șosea, între Jupiter, Neptun și Olimp. Primarul spunea că bat câmpii, că nu există ceea ce spun eu. Acesta este finalul.”