Deciziile PSD: Social-democrații discută despre preluarea guvernării fără colaborări cu Bolojan
Biroul Permanent Național al PSD se reunește de la ora 12:00 pentru a discuta despre formarea unui nou Guvern. Social-democrații iau în calcul posibilitatea de a forma un Guvern minoritar PSD și urmează să decidă ce mandat de negociere va primi Sorin Grindeanu în discuțiile cu celelalte partide.
Conducerea PSD intenționează să îi ofere un nou mandat de negociere lui Sorin Grindeanu, având în vedere că, în zilele următoare, se vor purta noi discuții privind formarea unui Guvern. Potrivit informațiilor, social-democrații doresc să aibă autonomie totală pe programul de guvernare și nu doresc să mai facă înțelegeri cu Ilie Bolojan. Totuși, PSD nu exclude posibile discuții cu PNL sau UDMR pentru a contura o majoritate care să sprijine noul Executiv.
„Nu vom mai negocia nicio măsură și nu mai acceptăm pacturi în afară de PNRR, OCDE sau SAFE”, afirmă voci din partid. Sorin Grindeanu a declarat marți, după consultările de la Cotroceni, că PSD își asumă guvernarea, inclusiv funcția de premier, și a subliniat că un nou Guvern trebuie să intre rapid în funcție.
Președintele Nicușor Dan a menționat că varianta care s-a conturat după consultările de la Cotroceni este cea a unui Guvern minoritar. „Am avut astăzi consultări cu partidele și grupurile parlamentare pentru identificarea unei soluții de deblocare a crizei politice în care ne aflăm. Varianta care pare să se contureze este aceea a unui Guvern politic minoritar, care să se bazeze pe un acord parlamentar de sprijin agreat în prealabil”, a declarat șeful statului.
Președintele a invitat partidele să poarte negocieri pentru a stabili acordul parlamentar și apoi să propună o variantă de Executiv.