Predoiu răspunde cu ironie deciziei PNL: „Este ciudat cum un guvern simplu PSD devine acceptabil”
Liberalul Cătălin Predoiu, ministru interimar de Interne, a declarat că nu va contesta o eventuală excludere a sa din PNL, subliniind un „paradox” în faptul că „cei care au votat un Guvern care includea liberali sunt considerați suspecți de neloialitate, dar votarea unui Guvern simplu PSD, chiar și cu condiții, este în regulă”.
„Politica este arta posibilului. De peste o lună de zile, eu și alți colegi din PNL am susținut constant că partidul trebuie să participe la guvernare, deoarece România are nevoie de un Guvern funcțional, cu puteri depline, și fără PNL nu se prea poate. PNL este soluția crizei politice, nu AUR. Piețele financiare și mediul economic și-ar putea pierde răbdarea, iar prelungirea incertitudinii a generat costuri și riscuri pe care nu ni le putem permite”, a scris Predoiu pe Facebook.
El a comentat decizia PNL de a vota un Guvern monocolor PSD, considerând-o un „paradox”, având în vedere că liberalii propuși miniștri în Guvernul Veștea au fost considerați neloiali. „Evoluția contextului ne-a pus pe unii dintre noi în fața unei dileme dificile: să acționăm conform convingerii că țara are nevoie urgentă de un Guvern sau să ne pliem convingerile în fața unui comandament partinic”, a adăugat Predoiu.
Predoiu a susținut că votarea Guvernului era necesară pentru a închide o perioadă de incertitudine și pentru a repune instituțiile statului în mișcare. „În democrațiile consolidate, partidele își asumă atât rolul guvernării, cât și pe cel al opoziției, însă există momente cruciale care reclamă acțiuni de excepție”, a explicat el.
Acesta a menționat că nu a fost vorba despre o conspirație împotriva PNL, ci despre o „exprimare politică spontană pentru salvarea situației”. Predoiu a precizat că, în momentul în care a votat, știa că Guvernul nu va trece, dar a ales să sublinieze nevoia de a avea un Executiv. „Puteam să ne abținem de la vot, dar am ales să ne spunem un punct de vedere până la capăt”, a spus el.
În ceea ce privește o eventuală decizie de excludere, Predoiu a afirmat: „Sunt gata să accept aceste consecințe. Nu cer nimănui nimic. Nu voi contesta o eventuală decizie a partidului de excludere”. El a subliniat că este important ca colegii care doresc un dialog cu partidul să aibă această oportunitate.
Predoiu a exprimat încrederea că secretarul general al PNL va găsi o soluție politică într-o situație complexă. „E puțin mai complicat decât să instigi partidul să dea oameni afară. Seamănă cu un dosar diplomatic de care m-am ocupat cândva, aparent insolvabil”, a concluzionat el.
Procedurile privind excluderea celor care au susținut Guvernul propus de Adrian Veștea au început în PNL și vor fi finalizate după înregistrarea noului statut al partidului. Președintele PNL, Ilie Bolojan, a declarat că PNL este deschis să voteze un Guvern minoritar în jurul PSD sau un Guvern minoritar PNL-USR-UDMR.