Țeava care poluează Marea Neagră, identificată de ministra Mediului
Ministra Mediului, Diana Buzoianu, a descoperit, în urma unei vizite de lucru pe litoral în martie 2026, mai multe țevi pe plaja din Năvodari care deversau în Marea Neagră. Verificările efectuate de autoritățile competente au relevat proveniența acestor deversări, dar au scos la iveală și alte probleme.
Într-o postare pe rețelele de socializare, ministra Mediului a precizat că țeava era conectată la o conductă îngropată în nisip, provenind de la o clădire aflată în construcție ilegală. Deși nu a specificat dacă apa era de epuisment sau dacă erau „porcării”, a menționat: „Mai țineți minte celebra țeavă de la Năvodari? Ducea la o clădire ilegală. Știu precis că am folosit cuvântul „porcării” atunci. Și porcăriile nu s-au terminat cu țeava îngropată. Nu. Porcăriile abia începeau și duceau către alte ilegalități mai mari.”
Inspectorii ABADL și Inspectoratul de Stat în Construcții au efectuat controale ulterior și au constatat că țeava era „atașată” de un imobil cu funcțiunea de popas pescăresc – cherhana, care pare să aibă toate caracteristicile unei construcții ilegale pe plajă. Inspectoratul a stabilit că atât certificatul de urbanism, cât și autorizația de construire sunt nelegale și a solicitat anularea lor.
Buzoianu a subliniat că țeava îngropată ilegal, care ducea către o construcție ilegală, a fost găsită pe un teren unde documentele indicau clar că este interzisă construirea.