Arestarea unui român în Spania pentru furtul a 139 de telefoane
Poliția spaniolă a arestat un român acuzat că a furat 139 de telefoane mobile, în valoare totală de 150.000 de euro. Cele mai multe dintre acestea ar fi fost furate în cadrul festivalului Primavera Sound, desfășurat la începutul acestei luni în Barcelona.
Arestarea a avut loc la autogara Barcelona Nord, cea mai importantă din capitala catalană, în momentul în care bărbatul, în vârstă de 25 de ani și fără cazier judiciar în Spania, se pregătea să ia un autobuz spre România. Acesta acționa ca un „catâr”, termen folosit în argoul poliției spaniole pentru a descrie o persoană plătită de grupuri criminale pentru a transporta obiecte furate.
Polițiștii l-au observat pe tânăr având o atitudine suspectă. La vederea forțelor de ordine, acesta a devenit nervos și a încercat să evite întâlnirea cu poliția. Totuși, a fost oprit și i s-au cerut actele. În urma percheziției bagajelor, au fost descoperite cele 139 de telefoane mobile, majoritatea iPhone.
Valoarea totală a telefoanelor a determinat arestarea bărbatului, care a fost acuzat de furt calificat și tăinuire. Ancheta a confirmat că majoritatea telefoanelor au fost furate în timpul festivalului Primavera Sound, desfășurat între 3 și 5 iunie.