Nicușor Dan, răspuns la scandările „Nicușor, trădător”
Nicușor Dan a abordat, miercuri seara, la Cluj-Napoca, nemulțumirile societății civile față de deciziile sale, în contextul protestului din Piața Victoriei, unde manifestanții au scandat „Nicușor, trădător”. Președintele a subliniat că, în momentul în care ia decizii, este important ca toată lumea să fie conștientă că acestea sunt luate pe baza mandatului obținut și în interesul României.
„Ăsta este modul meu de a fi”, a afirmat Nicușor Dan, adăugând că are o experiență de 20 de ani în care a acționat având în vedere binele comun. El a explicat că, uneori, este dificil să se facă distincția între pașii unei decizii și consecințele acestora, recunoscând tentația de a lua măsuri care pot avea efecte negative pe termen lung.
După declarațiile sale, Nicușor Dan a interacționat cu cetățenii timp de mai bine de jumătate de oră, realizând fotografii. Acesta a participat la o cină organizată de Techsylvania înainte de a pleca spre Polonia pentru Summitul Flancului Estic, care se va desfășura la Gdańsk.