Pâslaru îl denunță pe Grindeanu pentru neobrăzare
Dragoș Pâslaru, recent ales vicepreședinte PNL, îl acuză pe președintele PSD, Sorin Grindeanu, de „tupeu formidabil” după ce acesta a declarat că PSD va vota doar un guvern din care social-democrații fac parte și că dorește „deplină autonomie” asupra programului de guvernare. Pâslaru a afirmat la Digi24 că un guvern format din PNL, USR și UDMR ar avea mai multă legitimitate, având împreună mai multe mandate în Parlament decât PSD.
„Există două mari probleme în afirmațiile președintelui PSD. Prima este că, atunci când Partidul Național Liberal a propus soluțiile, acestea erau privite ca o modalitate de reciprocitate. PSD, care odată era considerat exponent al flexibilității, este acum primul care a tras o linie roșie, afirmând că nu va vota decât un guvern în care participă. Așadar, discursul lor despre flexibilitate s-a transformat, după ce au torpilat guvernul, și acum doresc să fie la guvernare, dar doar în varianta în care ei sunt incluși”, a declarat Pâslaru.
A doua problemă menționată de Pâslaru este că soluțiile propuse de PNL stipulau un acord politic pe șase luni, care să conțină elemente cruciale pentru susținerea în Parlament. Grindeanu, conform lui Pâslaru, a venit cu un „tupeu formidabil”, afirmând că nu acceptă nicio condiție și că PSD va gestiona singur guvernul. Aceasta, consideră Pâslaru, nu este o abordare corectă, având în vedere că PNL, USR și UDMR au exprimat deschiderea de a găsi o soluție consensuală.
„Unii colegi din USR au declarat că nu vor susține un astfel de guvern minoritar. Prin urmare, tratamentul propus de domnul Grindeanu nu este echitabil pentru un Parlament în care PSD are un procent mai mic decât cel cumulat de PNL, USR și UDMR, care ar trebui să fie prima opțiune pentru formarea unui guvern minoritar”, a mai spus el.
Pâslaru a subliniat că conducerea PNL, sub îndrumarea lui Ilie Bolojan, va trebui să decidă dacă declarațiile lui Grindeanu sunt sincere sau doar o manevră pentru a atrage electoratul. „Dacă soluțiile adoptate la congres nu sunt îndeplinite, evident că va trebui să ne întoarcem către partid și nu văd de ce am mai acorda sprijinul dacă nu sunt acceptate elemente minime de acord politic”, a adăugat el.
Referitor la posibilele șanse ale unui guvern PNL-USR-UDMR, Pâslaru a argumentat că un astfel de guvern minoritar ar avea legitimitate morală. „PSD a conspirat pentru a rupe PNL în două și a căutat voturi de la AUR, deci în acest moment, PSD este un mare învins”, a explicat el.
Pâslaru a menționat că, dacă PSD își asumă o alianță transparentă cu AUR, situația se schimbă, dar PNL nu dorește să colaboreze cu AUR. „Dacă PSD se bazează pe voturi de la AUR, va trebui să discutăm despre asta în Biroul Permanent Național, dar nu cred că PNL ar vota o guvernare susținută de AUR”, a conchis el.