Președintele admite erorile din negocierile pentru numirea premierului
Nicușor Dan a recunoscut că a comis greșeli în cadrul negocierilor pentru desemnarea unui premier, după două tentative eșuate de nominalizare. Cu toate acestea, el a evitat să precizeze în ce constau aceste greșeli, argumentând că nu dorește să tensioneze și mai mult discuțiile. În același timp, Nicușor Dan a respins speculațiile legate de o posibilă suspendare, afirmând că o astfel de măsură este gravă și nu se justifică în contextul actual.
Întrebat despre asumarea erorilor în procesul de negociere, președintele a confirmat existența unor astfel de momente, subliniind că prioritatea sa rămâne finalizarea negocierilor. „Evident. Toată lumea greșește. Nu contează acum (în ce moment, n.r.). Interesul meu este ca aceste negocieri să ajungă la un sfârșit și nu vreau să spun lucruri care să inflameze și mai mult”, a declarat acesta.
În contextul criticilor din spațiul public, inclusiv cu privire la implicarea în dinamica internă a PNL și nemulțumirile alegătorilor, Nicușor Dan a oferit explicații și în legătură cu posibila suspendare din funcție. El a subliniat că suspendarea președintelui este o chestiune serioasă care nu ar trebui trivializată. „Suspendarea președintelui este o măsură foarte gravă când președintele încalcă Constituția, dar nu este cazul de asta”, a adăugat el.
De asemenea, Nicușor Dan a recunoscut că ar putea fi posibil să fi greșit în relația cu cetățenii și cu o parte dintre susținătorii săi, dar a insistat că toate deciziile au fost luate cu bună-credință. „Dincolo de asta, în raportul cu cetățenii, cu simpatizanți și foști simpatizanți, este posibil să fi făcut greșeli, însă vreau să-i asigur că tot timpul am acționat cu bună-credință”, a conchis acesta.