George Simion, răspuns vehement la acuzațiile venite din Iran
Președintele AUR, George Simion, a avut o reacție dură după ce Iranul a acuzat România de complicitate în războiul declanșat de SUA și Israel împotriva Iranului. „E limpede, ăștia nu se lasă până nu ne împing într-un război”, a scris acesta într-un mesaj postat pe X.
Mark Rutte, secretarul general al NATO, a afirmat că 500 de avioane americane au decolat de la baze americane din Italia pentru a sprijini operațiunea militară împotriva Iranului. De asemenea, a menționat că România a redus numărul zborurilor comerciale pentru a folosi aeroporturile în scopuri militare. Simion a subliniat gravitatea situației, afirmând că „Iranul se înfurie cumplit și proferează amenințări la adresa Italiei și a României”.
Ministrul de externe italian, Antonio Tajani, a dezmințit public acuzațiile, afirmând: „Nu am participat niciodată la nicio inițiativă militară”. Tajani a contactat personal ministrul iranian de externe, Araghchi, pentru a-i comunica că „Italia nu a participat niciodată la nicio inițiativă militară și nu a autorizat niciodată utilizarea bazelor pentru război împotriva Iranului”.
Simion a criticat reacția autorităților române față de acuzațiile Iranului, menționând că Oana Țoiu nu a luat măsuri concrete, ci a emis doar un comunicat vag. „Reiterăm că România nu a fost parte a acestui conflict, prioritatea țării noastre fiind sprijinirea constantă a eforturilor diplomatice”, a fost mesajul oficial, care a fost considerat insuficient de către Simion.
Acuzațiile vin după ce purtătorul de cuvânt al Ministerului iranian de Externe, Esmail Baghai, a acuzat joi NATO de „complicitate” la „războiul de agresiune ilegal” declanșat împotriva Iranului de către Statele Unite și Israel, invocând mențiunea secretarului general al NATO care a indicat România și Italia ca fiind țări implicate în agresiunea împotriva Iranului.
Ministerul Afacerilor Externe al României a precizat că România nu a fost parte a conflictului SUA-Iran și că decizia de reducere a zborurilor comerciale a fost luată în contextul acordurilor bilaterale existente cu SUA.