Moment decisiv pentru soarta Guvernului
Președintele Nicușor Dan așteaptă partidele prooccidentale să vină astăzi cu o soluție pentru ieșirea din criza politică. El a transmis aseară, din Polonia, că își dorește ca până marți să avem guvernul instalat la Palatul Victoria. Totuși, liderii fostei coaliții nu au reușit deocamdată să găsească formula de guvernare.
Discuțiile de ieri s-au blocat, deoarece partidele au impus condiții și linii roșii pe care nimeni nu dorește să le depășească. Liderii fostei coaliții au termen până astăzi pentru a propune o soluție în fața lui Nicușor Dan. Ieri, aceștia s-au întâlnit la Vila Lac pentru a discuta condițiile, însă nu au reușit să ajungă la un acord referitor la viitoarea formulă de guvernare.
Conform informațiilor, PSD nu își dorește un guvern din care să facă parte USR, în timp ce PNL, USR și UDMR nu vor un guvern fără USR. De asemenea, social-democrații îl propun pe Sorin Grindeanu ca premier. Nici social-democrații, nici președintele Nicușor Dan nu au fost de acord cu propunerea dreptei privind un acord de reciprocitate între partidele din fosta coaliție de guvernare.
Astăzi este termenul limită pentru ca partidele să vină cu o formulă finală în fața președintelui. Surse politice menționează că Nicușor Dan urmează să se întâlnească cu reprezentanți ai PSD, PNL, USR și UDMR pentru a găsi o soluție finală. În cazul în care nu se găsește o soluție astăzi, președintele ar putea oferi un termen suplimentar până duminică, dar a subliniat importanța de a avea un guvern până marți.
Joi seara, Nicușor Dan a declarat că, după consultările de marți, s-a conturat cel puțin o soluție de guvern minoritar și că se așteaptă ca liderii politici să fie serioși în vederea încheierii unui acord politic. El a menționat că a avut așteptări rezonabile în trecut, care nu s-au concretizat din cauza schimbărilor de opinie ale unor lideri.
„Este important să avem un guvern cât mai repede și, pentru că parlamentarii vor intra în vacanță parlamentară marți, ar fi bine să avem un guvern până marți. Am văzut în declarațiile publice disponibilitate pentru o soluție, pentru cel puțin o soluție. Eu aștept ca partidele să vină la mine cu o majoritate. Cred că, după două luni, putem să așteptăm de la partidele politice propuneri de majoritate”, a declarat Dan joi seara.
„În momentul în care l-am desemnat pe Eugen Tomac, am avut așteptarea rezonabilă că va exista o majoritate pentru această nominalizare, că altfel n-aș fi făcut-o. De asemenea, când l-am desemnat pe domnul Veștea, am avut o așteptare rezonabilă că acest Guvern va trece. Și în ambele cazuri, așteptarea mea rezonabilă, bazată pe discuții cu lideri, nu s-a materializat, deoarece aceștia și-au schimbat opinia între timp”, a adăugat el.