Răspunsul PSD la propunerea PNL și USR pentru funcția de premier
Vicepreședintele PSD, Diana Tușa, a declarat că PNL și USR „își bat joc de România”, subliniind că aceste partide au cerut insistent revenirea PSD-ului la guvernare, dar acum își schimbă atitudinea. Tușa a afirmat că, după ce au „urlat o lună de zile să vină PSD-ul să-și asume”, PNL și USR continuă să voteze rezoluții care afirmă că nu vor forma niciodată un guvern cu PSD.
„PNL și USR își bat joc de România! După ce au urlat o lună de zile ‘să vină PSD-ul să-și asume’, votând în același timp rezoluții după rezoluții că nu mai fac niciodată Guvern cu PSD, acum schimbă foaia. În fapt, nu vor niciun alt Guvern. Nu vor soluții. Doar inventează motive ridicole, condiții absurde și crize false pentru a-și păstra scaunele, salariile, casele de protocol și privilegiile. O adunătură de politicieni egoiști și iresponsabili, care au transformat blocajul guvernamental în meserie, sacrifică viitorul unei țări întregi pentru interesele lor meschine. Dezgustător!” a scris Tușa pe Facebook.
În acest context, PNL, USR și UDMR l-au propus pe europarlamentarul Siegfried Mureșan pentru funcția de prim-ministru al României. Aceștia au transmis că România are nevoie de un Guvern capabil să gestioneze urgențele și prioritățile țării, precum PNRR, Programul SAFE, echilibrele financiar-bugetare și aderarea la OCDE, continuând reformele și valorificând oportunitățile de dezvoltare în interesul cetățenilor.