Pericol pe șosea: Soarta șoferului surprins în imagini
Un incident rutier a avut loc joi, 25 iunie, pe strada Mircea cel Bătrân, unde un șofer a staționat neregulamentar, perturbând traficul. Acesta a oprit vehiculul său imediat după stația de autobuz și înainte de trecerea de pietoni, obligând autobuzele să-l ocolească.
Oamenii legii au declarat că șoferul riscă o amendă de 2-3 puncte, echivalentul a 405 lei – 607,5 lei, sau 4-5 puncte de amendă și 3 puncte de penalizare. Staționarea neregulamentară este definită ca imobilizarea voluntară a unui vehicul pentru o perioadă mai mare de 5 minute în locuri interzise.
Conform reglementărilor în vigoare, staționarea este strict interzisă în mai multe cazuri, inclusiv:
- în toate zonele unde este interzisă oprirea (ex.: pe trecerile de pietoni și la mai puțin de 25 m înainte de acestea, în intersecții, curbe, pasaje),
- în zona de acțiune a indicatorului cu semnificația „Staționarea interzisă”,
- pe drumurile publice cu o lățime mai mică de 6 m,
- pe trotuare, dacă nu există un spațiu amenajat și marcat corespunzător care să permită accesul pietonilor,
- în stațiile mijloacelor de transport în comun.
De asemenea, conform Art. 142 litera g din regulamentul OUG 195/2002, staționarea este interzisă și în stațiile mijloacelor de transport public de persoane, precum și la mai puțin de 25 m înainte și după acestea.
Imaginile surprinse arată clar că vehiculul era staționat chiar în buza stației de autobuz, iar șoferul a fost surprins așteptând o persoană care, ulterior, a urcat pe locul din dreapta spate.
Poliția Rutieră și Poliția Locală au autoritatea de a aplica sancțiuni conform prevederilor Codului Rutier, inclusiv posibilitatea ridicării autovehiculului de către autoritățile locale.