Claudiu Manda îi răspunde lui Ilie Bolojan
Claudiu Manda, secretar general al PSD, a avut o reacție fermă la adresa lui Ilie Bolojan, liderul PNL, acuzându-l de lipsă de credibilitate în negocierile politice. Manda a subliniat că, în decursul a două luni, Bolojan a cerut PSD să își asume guvernarea, iar partidul a răspuns pozitiv, asumându-și responsabilitatea guvernării.
„Domnule Bolojan, ne-ați oferit o lecție despre lipsa cuvântului în politică. Timp de două luni ați cerut PSD să își asume guvernarea. PSD și-a respectat cuvântul. Încă de la primele consultări, ne-am asumat responsabilitatea guvernării. Am acceptat să discutăm un guvern tehnocrat. Am acceptat un guvern politic. Am venit cu propuneri și am participat la fiecare rundă de negocieri. PSD a fost interesat de un singur lucru: programul de guvernare”, a declarat Manda.
Acesta a continuat să-l critice pe Bolojan, afirmând că, de fiecare dată când PSD și-a respectat angajamentele, liderul PNL a schimbat condițiile: „Ați schimbat formula de guvernare. Ați schimbat candidatul. Ați schimbat regulile negocierii. Domnule Bolojan, în politică poți pierde o negociere. Dar, când îți pierzi credibilitatea, costul îl plătește România”, a spus Claudiu Manda.