George Simion propune „remediul” pentru criza politică
Președintele AUR, George Simion, solicită ca Alianța pentru Unirea Românilor să intre la guvernare, afirmând că șeful statului, Nicușor Dan, trebuie suspendat „dacă nu se conformează”. „AUR la guvernare! E singura soluție! Dacă nu se conformează Nicușor Dan, el trebuie suspendat”, a scris Simion, vineri, pe Facebook.
Președintele Nicușor Dan a declarat că partidele au revenit la „blocajul politic”, după ce PNL s-a angajat marți să voteze un guvern minoritar PSD, dar ulterior și-a schimbat poziția. „Am revenit la blocajul politic pe care marți îl credeam depășit. În urma pozițiilor partidelor de la consultări, a existat o singură formulă care părea că va întruni sprijinul unei majorități parlamentare: guvern minoritar PSD. Marți, PNL s-a angajat să voteze un guvern minoritar PSD, cu anumite condiționări față de programul de guvernare. De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”, a scris Nicușor Dan vineri pe rețeaua X.
Dan a menționat că este responsabilitatea partidelor să negocieze între ele o majoritate pentru orice formulă de guvern pe care o consideră potrivită.
În contextul acestei crize politice, unul dintre cei mai importanți membri ai AUR, Mohammad Murad, a declarat că AUR ar fi negociat ministere și funcții în schimbul votului pentru învestirea guvernului Veștea. Mai mult, el a susținut că mulți membri ai partidului au fost nemulțumiți de faptul că George Simion nu le-a oferit detalii despre ce ar trebui să voteze în Parlament.