Trei ucraineni salvați dintr-o aventură montană în Maramureș
Trei cetățeni ucraineni care au traversat granița în România prin Munții Maramureșului au solicitat ajutorul autorităților române și au fost recuperați din munte. Unul dintre ei a fost găsit epuizat, având o experiență de șapte zile pe traseu, în timp ce ceilalți doi erau blocați într-o zonă dificilă, cu multe prăpăstii, conform informațiilor oferite de Salvamont Maramureș.
Misiunea de salvare a celor trei ucraineni a durat peste 14 ore. Salvamontiștii au recuperat un bărbat de 31 de ani, care a fost pe munte fără provizii și era extrem de extenuat, precum și alți doi tineri de 25 și 32 de ani, care nu se mai puteau deplasa. Evacuarea acestora din urmă s-a încheiat sâmbătă dimineața, în jurul orei 06:30.
„Munții nu iartă greșelile, iar în ultimele 24 de ore, echipele de prim răspuns ale Salvamont Maramureș, împreună cu polițiștii de frontieră de la Valea Vișeului și Poienile de sub Munte, au demonstrat din nou dăruirea și profesionalismul lor. După misiuni istovitoare în condiții dificile, au reușit să aducă în siguranță trei cetățeni ucraineni”, au declarat oficialii Salvamont Maramureș.
Cei trei cetățeni ucraineni sunt în afara oricărui pericol și au fost predați autorităților competente.