PSD exclude colaborarea cu „rebeli” din PNL
Primarul Craiovei, Lia Olguța Vasilescu, a declarat sâmbătă că, în cadrul partidului, nu s-a discutat despre o eventuală atragere a „puciștilor” din PNL, care au susținut și votat Guvernul Veștea. Olguța Vasilescu a subliniat că liberalii își vor apăra în instanță calitatea de membru de partid, în urma deciziei conducerii PNL de a nu prelungi mandatele de conducere pentru 12 filiale, inclusiv Argeș, condusă de Alina Gorghiu, și Ilfov, condusă de Hubert Thuma.
Întrebată dacă există loc în PSD pentru liberalii care se opun lui Ilie Bolojan, Vasilescu a afirmat că acest subiect nu a fost discutat în partid. Ea a criticat ideea excluderii unor membri pentru opinii diferite, oferind ca exemplu primarul municipiului Buzău, Constantin Toma, pe care l-a descris ca fiind „mai bolojenist decât toți bolojeniștii din PNL”, dar a subliniat că nimeni din PSD nu a propus excluderea sa.
„Nu s-a discutat așa ceva. Din câte știu eu, ce am văzut public, n-am discutat cu niciunul dintre ei; ei vor să-și apere în instanță calitatea de membru de partid și e normal să se întâmple acest lucru. Uitați-vă, și la noi în partid avem voci critice!”, a afirmat Olguța Vasilescu.
Vasilescu a exprimat convingerea că „puciștii” din PNL vor obține câștig de cauză în instanță în disputa cu conducerea partidului. „Eu chiar cred că vor câștiga în instanță, pentru că, până la urmă, nu știu ce li se reproșează acestor oameni ca să își piardă calitatea de membru de partid”, a adăugat aceasta.