Accident rutier provocat de un recidivist sub influența alcoolului pe DN 22
Un bărbat de 26 de ani a fost reținut de polițiștii din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța, după ce a provocat un accident rutier pe DN 22, în apropierea localității Mihai Viteazul, în data de 21 iunie a.c., la ora 5:00.
Conform cercetărilor efectuate, accidentul s-a produs între autoturismul condus de bărbatul în cauză și un alt autoturism, condus de un bărbat de 67 de ani. În urma impactului, o femeie de 67 de ani, pasageră în cel de-al doilea autoturism, a suferit vătămări corporale.
Ambii șoferi au fost testați cu aparatele din dotare, iar rezultatul pentru bărbatul de 26 de ani a indicat o alcoolemie de 0,96 mg/l alcool pur în aerul expirat. Acesta a fost transportat la spital pentru recoltarea de probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei în sânge.
În urma verificărilor, s-a constatat că bărbatul se află în stare de recidivă postexecutorie. După administrarea probatoriului, acesta a fost reținut pentru 24 de ore și introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă.
Astăzi, bărbatul urmează să fie prezentat procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța, cu propuneri corespunzătoare.