Negocieri cruciale între Adrian Veștea și George Simion pentru măsuri economice
Premierul desemnat Adrian Veștea a declarat, luni, că a avut discuții despre „măsuri economice” cu liderul AUR, George Simion, în cadrul negocierilor pentru obținerea susținerii necesare guvernului propus. Veștea a menționat că a discutat o serie de măsuri economice dorite de AUR și a asigurat că este deschis la toate aspectele care nu vor avea impact economic, pentru a le putea include în programul de guvernare.
„Am deschidere pentru orice solicitare care poate duce la o mai bună guvernare, la implementarea reformelor”, a declarat Adrian Veștea. El a subliniat intenția de a solicita votul parlamentarilor, care au fost informați despre programul de guvernare, în cadrul învestirii ce va avea loc în aceeași seară.
Adrian Veștea a fost însoțit de miniștrii propuși Sorin Cîmpeanu (Apărare) și Bogdan Ivan (Energie) în timpul discuțiilor cu AUR.