Atenție! AUR pune condiții votului pentru Guvernul Veștea
Liderul AUR, George Simion, a anunțat că formațiunea nu va vota Guvernul propus de Adrian Veștea dacă președintele Nicușor Dan nu oferă „clarificări” până la ora 21:30. Declarația a fost făcută după negocierile de la sediul partidului, unde premierul desemnat a căutat susținerea necesară în Parlament.
Adrian Veștea a declarat că a discutat cu liderii AUR despre mai multe „măsuri economice” în contextul negocierilor pentru formarea noului Executiv. Simion a subliniat că întâlnirea cu premierul desemnat reprezintă „un pas spre normalitate”, dar a menționat că AUR nu poate susține Cabinetul propus în acest moment.
„Avem restricții din partea Președintelui Republicii, care ne fac să nu luăm în calcul un vot pentru Adrian Veștea. Nicușor Dan a spus că nu este de acord, în data de 6 mai, cu un Guvern din care să facă parte AUR sau care să treacă cu voturile AUR”, a declarat Simion. El a așteptat clarificări din partea lui Nicușor Dan înainte de votul de la 21:30.
George Simion a lăsat deschisă posibilitatea unei alte formule de guvernare, în cazul în care actuala nominalizare va fi retrasă. „Dacă se va porni la o altă nominalizare, iar un alt om va ajunge premier, România trebuie să fie condusă. Nu se poate așa ceva. Avem un guvern demis”, a adăugat acesta.
Simion a subliniat că AUR nu este partea problemei, ci partea soluției. În discuțiile cu Adrian Veștea, a abordat problemele economice și dificultățile cu care se confruntă mediul de afaceri. „Se trăiește din ce în ce mai greu. Am pus, în timpul discuțiilor cu Veștea, subiectul antreprenorilor români. Ne interesează fiscalitatea”, a afirmat liderul AUR.
Acesta a insistat că partidul său dorește să participe la guvernare, fără a urmări funcții, ci implementarea programului politic. „AUR nu este partea problemei, este partea soluției. Vrem să scoatem țara din criză. Nu am cerut funcții. Nu am vrut ministere, am vrut implementarea soluțiilor de care AUR vorbește de mult timp”, a concluzionat Simion.