Prognoza meteo pentru următoarele patru săptămâni: Ce ne așteaptă până pe 20 iulie
Temperaturi peste normalul perioadei și deficit de precipitații în toată țara anunță Administrația Națională de Meteorologie (ANM) în prognoza pentru intervalul 22 iunie – 20 iulie.
În săptămâna 22-29 iunie, valorile termice vor fi mai ridicate decât cele specifice perioadei la nivelul întregii țări, cu abateri pozitive mai accentuate în vest, nord-vest și centru. Regimul pluviometric va fi local excedentar în sud-vest, însă, în restul regiunilor, va fi deficitar, mai ales în nord.
În intervalul 29 iunie – 6 iulie, temperaturile medii vor continua să se situeze peste normalul climatologic în toate regiunile, în special în vest, nord și centru. Cantitățile de precipitații vor fi deficitare la nivel național, cu un deficit mai pronunțat în nord, centru și la munte.
Pentru săptămâna 6-13 iulie, ANM estimează valori termice peste cele normale pentru această perioadă în întreaga țară. Regimul pluviometric va rămâne deficitar în toate regiunile, în special în zonele montane.
În săptămâna 13-20 iulie, mediile temperaturilor vor continua să depășească valorile specifice perioadei pe întreg teritoriul României. În schimb, cantitățile de precipitații sunt estimate a fi apropiate de normalul climatologic în majoritatea regiunilor.