Dominic Fritz: Statul român ar putea fi chemat la CEDO pentru a reconsidera pedeapsa în scandalul intereselor personale
Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, a declarat că Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) ar putea ordona statului român să revizuiască sancțiunea aplicată în cazul său, după ce Înalta Curte de Casație și Justiție a confirmat decizia Curții de Apel Timișoara de a-l găsi în conflict de interese.
Într-un interviu acordat Euronews România, Fritz a menționat intenția sa de a contesta decizia la CEDO, exprimându-și speranța de a obține o soluție favorabilă. „Statul român poate fi somat să revizuiască sancțiunea, de exemplu. Adică nu este deloc exclus. O decizie a CEDO, bineînțeles, poate fi un motiv pentru o revizuire a unei decizii”, a explicat el.
Fritz a caracterizat decizia ÎCCJ ca fiind „extrem de gravă” și „complet disproporționată”, subliniind că nu se va lăsa intimidat. „Am primit un mandat din partea timișorenilor, pe care trebuie să-l duc până la capăt”, a afirmat el, menționând că a solicitat reconfirmarea colegilor în Biroul Național al partidului USR, unde a obținut unanimitate.
Primarul a adăugat că a simțit un val de solidaritate în societate, observând că mulți consideră că sancțiunea este disproporționată, dacă nu chiar abuzivă. „Lumea vede că ANI, și a spus-o și președintele, evident că închide ochii în multe părți serioase ca să scormonească prin virgule și să te agațe de lucruri absolut ridicole. Ăsta este și motivul pentru care mă voi duce la CEDO”, a declarat Fritz.
Decizia Înaltei Curți de Casație și Justiție interzice candidaturile sale la orice funcție aleasă până în anul 2030 inclusiv. Fritz a afirmat că „sentința nedreaptă nu a venit din senin”, precizând că aceasta a fost influențată de faptul că el și USR au ajuns pe lista „dușmanilor Justiției” întocmită de Consiliul Superior al Magistraturii (CSM).