Csoma Botond explorează opțiunea unui guvern minoritar rotativ
Csoma Botond, liderul deputaților UDMR, a declarat că un guvern minoritar prin rotație „ar putea fi o variantă” în contextul discuțiilor privind posibile formule de guvernare. El a subliniat că UDMR nu a luat încă o decizie, dar consideră că acest scenariu ar putea fi acceptat dacă este agreat de partide: „Oricum trebuia să avem o rocadă în 2027”, a afirmat acesta.
În acest context, președintele PSD, Sorin Grindeanu, a menționat despre Luca Niculescu ca opțiune pentru o poziție de ministru într-un posibil guvern condus de el, subliniind că Niculescu a făcut o treabă excelentă ca ambasador la Paris și este responsabil de închiderea dosarului aderării României la OCDE. Grindeanu a adăugat că Alexandru Nazare a fost un ministru bun al Finanțelor în acest an.
Întrebat despre aceste declarații, Botond a afirmat: „Nazare e un profesionist. L-am văzut și în Guvernul Veștea. Vine totuși de la Banca Națională. Eu cred că are expertiza necesară acum, când România se află într-o situație dificilă, atât din punct de vedere economic, cât și din punct de vedere bugetar.” El a continuat, menționând că Luca Niculescu, ca diplomat, este implicat în procesul de aderare la OCDE și ar putea fi o opțiune viabilă pentru un post de ministru, dar a subliniat că este prematur să se discute despre persoane.
Botond a reiterat că varianta de rocadă cu guverne minoritare a fost discutată recent la guvern de Ilie Bolojan, Kelemen Hunor și Dominic Fritz, afirmând că aceasta „ar putea fi o variantă” și că „Alexandru Nazare ar putea fi o soluție” pentru funcția de premier. El a menționat că nu este neapărat necesar ca acesta să fie tehnocrat sau politician.