Rareș Bogdan critică ipocrizia lui Ilie Bolojan
Europarlamentarul Rareș Bogdan l-a criticat pe liderul PNL, Ilie Bolojan, acuzându-l de ipocrizie pentru că a votat în favoarea unui pesedist, în timp ce recent a blocat un liberal. Critica sa vine în contextul refuzului PNL de a susține guvernul lui Adrian Veștea în Parlament. Bogdan a subliniat că, sub pretextul unei mari responsabilități naționale, se oferă sprijin unui guvern minoritar exclusiv PSD, condus de un premier PSD, cu sprijinul lui Bolojan și al neoprogresiștilor din PNL.
„Ipocrizie fără margini. Dai vot unui pesedist, dar acum două zile ai blocat un liberal. Sancționați pentru pactul de guvernare cu social-democrații, deoarece țara avea și are nevoie urgent de un guvern, iar noi susțineam un premier PNL, un vicepremier PNL și cinci miniștri liberali care se angajau să continue lupta cu deficitul și să facă reforme”, a scris Rareș Bogdan pe Facebook.
El a întrebat cine îi va sancționa pe „Bolojan și pe cei care vor vota acest guvern”, adăugând că acum nu mai există „salvarea țării” sau „stabilitatea bugetară”, descriind situația ca un „teatru ieftin” în care principiile doctrinare devin flexibile în apropierea votului. Bogdan a continuat, afirmând că acest act politic reprezintă o fugă disperată de responsabilitate și o strategie cinică de supraviețuire, menționând că „partidul e în picaj”, dar că liderul său este „orbit de vanitate”.
Rareș Bogdan a criticat și starea economiei, susținând că aceasta se duce de râpă din cauza găurilor din buget și a măsurilor anti-economice adoptate în ultimul an. El a remarcat că cei care se pretindeau reformatori acum oferă „liniște legislativă exact celor pe care îi numeau adversari de neîmpăcat”.
În urma consultărilor de la Palatul Cotroceni, Ilie Bolojan a declarat că PNL consideră că o formulă realistă pentru un guvern investit ar trebui să se bazeze pe un acord care să fie valabil până la sfârșitul anului. Bolojan a precizat că propunerea este fie un guvern minoritar PSD, fie unul în jurul PNL-USR-UDMR, angajându-se să voteze un astfel de guvern, în cazul în care varianta lor nu va fi adoptată.
Biroul Permanent Național al PNL a decis recent să nu prelungească mandatele de conducere pentru 12 filiale, iar conducerea liberalilor a demarat procedurile de excludere din partid a fostului premier desemnat Adrian Veștea și a susținătorilor săi, urmând ca aceste proceduri să fie finalizate după înregistrarea noului Statut la Tribunal.