Primăria Capitalei lansează două parcări cu plată
Primăria Capitalei anunță deschiderea a două parcări cu plată, Park&Ride Pantelimon și parcarea „Lia Manoliu”, începând cu data de 1 iulie. Aceste parcări totalizează 1.746 de locuri, dintre care 1.248 se află la parcarea de la Arena Națională și 498 la Park&Ride Pantelimon.
Ambele parcări au stat neutilizate timp de 4, respectiv 15 ani, de când au fost construite. Parcarea de la Pantelimon, care devenise un depozit auto plin de mizerie, a fost igienizată și pregătită pentru utilizare. Primarul Ciprian Ciucu a decis să le redea în exploatare Companiei Municipale de Parking.
Parcarea publică de la Arena Națională dispune de 1.248 de locuri, dintre care 31 sunt rezervate persoanelor cu dizabilități și 31 pentru categoria „mamă și copil”. Aceasta se întinde pe o suprafață de peste 30.200 mp, având parter și trei niveluri, cu acces din Bd. Basarabia.
Park&Ride Pantelimon are 498 de locuri, dintre care 6 sunt rezervate persoanelor cu dizabilități și 6 pentru „mamă și copil”, pe o suprafață de peste 4.500 mp, distribuită pe trei niveluri, cu acces din Șos. Pantelimon.
Ambele parcări beneficiază de pază non-stop, monitorizare video, lifturi, grupuri sanitare, acces pietonal dedicat și scări de evacuare.
Tarifele aplicabile
Tarifele pentru parcările menționate sunt următoarele:
- 5 lei/oră
- 30 lei/zi
- 500 lei/lună pentru abonamentele de tip zonă unică
- 50 lei/lună pentru abonamentele de tip riveran
Plata pentru parcarea de la Arena Națională se poate efectua prin aplicația oficială Parking București, aplicația parteneră Am Parcat, prin scanarea codurilor QR și parcometrele instalate în zonă. În prezent, pentru parcarea de la Pantelimon, plata se poate face doar prin abonamente de zonă unică și de riveran, precum și în numerar, la parcometrele din interior. Abonamentele vor putea fi achiziționate prin aplicație începând cu 1 iulie.