Cercetarea polițiștilor implicați în incidentul din Tomis Nord
Anchetele continuă în cazul polițiștilor locali care au intervenit la evenimentul din data de 8 iunie, când un șofer de TIR, Florin Voicu, a suferit un incident medical care a dus la un accident rutier în Tomis Nord. Conducerea Poliției Locale Constanța a informat că ancheta internă nu a fost finalizată, însă a fost constituit un dosar penal pentru purtare abuzivă la Secția II Poliție, care a fost trimis la Parchetul de pe lângă Judecătoria Constanța.
Șoferul Florin Voicu are la dispoziție 90 de zile pentru a depune o plângere, dar, până în prezent, nu a făcut acest lucru. Ancheta continuă din oficiu, în paralel cu cercetările penale pentru vătămare corporală din culpă, în cazul șoferului.
Incidentul a avut loc pe 8 iunie, în jurul orei 17:20, când Florin Voicu a pierdut controlul direcției de mers și a lovit mai multe mașini, inclusiv un autobuz și alte autoturisme parcate. O persoană a fost rănită în urma accidentului, iar TIR-ul s-a oprit într-un copac la intersecția bulevardului Tomis cu Aurel Vlaicu, unde au intervenit polițiștii locali.
Conform informațiilor, unul dintre polițiști s-a urcat la volanul TIR-ului, pulverizând spray iritant lacrimogen în fața șoferului și aplicându-i lovituri cu piciorul. Ulterior, s-a stabilit că șoferul avea o glicemie de 50, intrând într-o criză hipoglicemică.
Reprezentanții IPJ Constanța au comunicat că, în urma accidentului, au fost implicate 10 autovehicule și că au fost înregistrate două victime, una dintre ele fiind șoferul ansamblului, care avea afecțiuni medicale preexistente. Șoferul a fost testat, iar rezultatul a fost negativ.
Florin Voicu a declarat că a suferit un episod medical, precizând că este diabetic de 16 ani și că regretă cele întâmplate. El a afirmat că nu a consumat alcool sau droguri și că nu își aduce aminte de agresiunea suferită din partea polițiștilor locali.