Chișinăul invită Tiraspolul la o întâlnire în format „1+1”
Autoritățile de la Chișinău au propus Tiraspolului organizarea unei reuniuni în formatul „1+1”, la sfârșitul lunii iulie, pentru a discuta despre Fondul de convergență. Vicepremierul pentru reintegrare, Valeriu Chiveri, a făcut această anunțare după o ședință a guvernului, subliniind că acest format de discuții este singurul funcțional în condițiile actuale.
În mod obișnuit, negocierile pentru reglementarea transnistreană au loc în formatul „5+2” (Republica Moldova, Transnistria, Ucraina, Rusia și OSCE, plus SUA și UE ca observatori). Totuși, din cauza invaziei Rusiei în Ucraina, acest format nu a mai putut fi reactivat, având în vedere că doi dintre mediatori se află în război.
Chiveri a declarat: „Chișinăul a propus o nouă reuniune la sfârșitul lunii iulie. Așteptăm delegația Tiraspolului la Chișinău. Ne-am propus să discutăm despre Fondul de convergență și cum va funcționa acesta. Suntem în proces de elaborare a mecanismului.” El a adăugat că, în curând, va fi prezentat un calendar al acțiunilor ce vor decurge din acest mecanism.
În ceea ce privește răspunsurile primite de la Tiraspol, Chiveri a menționat că propunerile de a discuta despre acest subiect nu au generat un entuziasm deosebit. Cu toate acestea, el a subliniat că este important ca în raioanele de est să se discute tot mai mult despre Fondul de convergență, afirmând: „Indiferent de propagandă și falsuri, am reușit să răspundem așteptărilor cetățenilor din stânga Nistrului.”
Vicepremierul a abordat și situația economică din regiune, remarcând că la Tiraspol s-a creat o constantă previzibilă: orice problemă economică este atribuită Chișinăului. „Trebuie să ai un talent deosebit pentru a beneficia de resurse energetice gratuite și să aduci economia regiunii într-o situație atât de precară,” a afirmat Chiveri, subliniind că cetățenii din regiune își pun întrebări despre gestionarea economică a situației.
Ultima reuniune în formatul „1+1” a avut loc pe 16 aprilie, iar acest format permite discuții directe între negociatorii-șefi ai Chișinăului și Tiraspolului, abordând probleme curente, inclusiv aspecte sociale, economice și educaționale.