Nicușor Dan la summitul flancului estic în Polonia: consolidarea apărării, tema principală a dezbaterilor
Șeful statului român, Nicușor Dan, va participa joi la cea de-a doua reuniune a Summitului Flancului Estic, organizat în Gdansk, Polonia. Pe agenda discuțiilor se află sporirea capacității de apărare a statelor europene și dezvoltarea industriei de apărare.
Summitul este găzduit de prim-ministrul Poloniei, Donald Tusk, și la acesta vor fi prezenți președinții României și Lituaniei, precum și prim-miniștrii Suediei, Finlandei, Estoniei și Letoniei. Prima ediție a acestui eveniment a avut loc în Finlanda pe 16 decembrie 2025.
Conform agendei oficiale, președintele României va ajunge la summit începând cu ora 13:30, ora României. La ora 15:00, Nicușor Dan va participa la declarațiile de presă comune cu liderii prezenți, iar ulterior, de la ora 16:30, va avea o întâlnire cu Lech Wałęsa, fost președinte al Republicii Polone, la Centrul European de Solidaritate din Gdansk.
Reuniunea se va concentra pe coordonarea între statele membre UE din imediata vecinătate a Federației Ruse, în vederea implementării Planului Readiness 2030 și a altor instrumente europene destinate sporirii capacității de apărare a Uniunii și a industriei europene de apărare.
Președintele României va prezenta liderilor europeni eforturile depuse la nivel național pentru întărirea capabilităților de apărare și descurajare, inclusiv prin participarea țării noastre la programul SAFE și la Proiectele de Interes Comun din domeniul Apărării Europene (EDPCI). De asemenea, Nicușor Dan va informa cu privire la stadiul Hub-ului de Securitate de la Marea Neagră și va propune, la inițiativa României, includerea unui nou pilon în proiectul Eastern Flank Watch, care vizează conștientizarea situației în domeniul maritim (Maritime Domain Awareness).
În acest context, președintele Dan va propune o coordonare strânsă în cadrul negocierilor privind viitorul Cadrului Financiar Multianual al UE, având în vedere alocarea unor resurse sporite domeniului apărării și securității, inclusiv infrastructurii cu dublă utilizare (dual-use), care va contribui la aplicarea viitorului regulament privind mobilitatea militară.