Nicușor Dan se reîntoarce în Polonia pentru o conferință de securitate
După ce s-a întors din Polonia pentru a se întâlni cu liderii partidelor la Cotroceni în legătură cu formarea noului Guvern, președintele Nicușor Dan se va reîntoarce sâmbătă în această țară. El va participa la o reuniune organizată de președintele Karol Nawrocki, alături de liderii Poloniei, Estoniei, Letoniei și Lituaniei.
Discuțiile se vor axa pe întărirea securității europene în contextul războiului Rusiei împotriva Ucrainei și al provocărilor de pe flancul estic al NATO. Reuniunea va avea loc la Jurata, Republica Polonă, și va include președinții Alar Karis (Estonia), Edgars Rinkēvičs (Letonia) și Gitanas Nausėda (Lituania).
Conform Administrației Prezidențiale, întâlnirea va aborda teme de importanță majoră pentru regiune, cum ar fi securitatea europeană în fața amenințărilor generate de războiul de agresiune al Rusiei, instabilitatea din Orientul Mijlociu și transformările geopolitice actuale.
În cadrul reuniunii, Nicușor Dan va sublinia necesitatea asigurării unității Uniunii Europene în fața provocărilor cu care se confruntă continentul. De asemenea, el va reafirma angajamentul ferm al României față de unitatea aliaților și partenerilor în NATO și UE, considerând aceste aspecte fundamentale pentru securitatea și prosperitatea comună.
Președintele României va accentua, de asemenea, importanța consolidării descurajării și apărării pe flancul estic al NATO, atât din punct de vedere militar, cât și prin combaterea amenințărilor hibride și cibernetice, precum și prin îmbunătățirea infrastructurii cu uz dual și a securității energetice.