Constanța se pregătește pentru confruntarea crucială în drumul spre Liga a III-a
Elevii lui Gabi Șimu dispută a doua manșă a barajului cu CS Făurei, în deplasare, și pleacă din start cu un avantaj important, după ce s-au impus în tur, pe teren propriu. După 14 ani, Portul Constanța se află foarte aproape de revenirea în Liga a III-a, la capătul unui sezon în care echipa pregătită de Gabi Șimu a depășit toate așteptările.
„Portuarii” vor juca sâmbătă, de la ora 17:30, returul din barajul cu CS Făurei, având un avantaj extrem de important după ce au câștigat prima manșă cu 2-0, datorită golurilor marcate de Claudiu Rizea și Radu Brătianu.
Constănțenii nu vor avea însă o misiune ușoară, având în vedere desfășurarea primei întâlniri. Brăilenii, mai experimentați, și-au creat câteva ocazii mari, inclusiv o lovitură de pedeapsă ratată la scorul de 0-0, și au terminat meciul în inferioritate numerică. Totuși, oaspeții mizează pe ambiția tinerilor jucători și pe avantajul fizic, un aspect decisiv, mai ales că la ora partidei se anunță temperaturi de peste 30 de grade.
„Am muncit un sezon întreg pentru această șansă. Am demonstrat caracter, unitate și spirit de echipă. Acum urmează ultimul pas. Suntem convinși că băieții noștri vor lupta până la ultimul fluier pentru culorile clubului și pentru fiecare suporter care a fost alături de noi pe acest drum. Le mulțumim tuturor celor care vor fi prezenți la Făurei pentru susținere, dar și celor care ne vor încuraja de la distanță. Fiecare mesaj, fiecare gând bun și fiecare încurajare contează!”, a transmis clubul constănțean.