Negocieri între AUR și PSD pentru funcții în guvernul Veștea
Un lider important din AUR, Mohammad Murad, a făcut declarații surprinzătoare despre negocierile pe care George Simion, liderul partidului, le-ar fi purtat cu PSD în legătură cu obținerea de funcții în guvernul Veștea. Potrivit lui Murad, AUR ar fi discutat despre ministere și funcții în schimbul votului pentru învestirea acestui guvern.
Murad a afirmat că, în urma discuțiilor, Simion i-ar fi comunicat că AUR ar fi cerut patru ministere, inclusiv Ministerul Economiei, pentru el. Murad a refuzat această propunere, sugerându-l în schimb pe domnul Peiu pentru acest post. În contrast, în data de 22 iunie, când guvernul Veștea a fost supus votului în Parlament, Simion declara că AUR nu a cerut funcții și că scopul partidului este de a scoate țara din criză.
Murad a adăugat că aceste funcții ar fi fost utilizate ca monede de schimb pentru a menține controlul în interiorul partidului. El a menționat că nu a existat o comunicare clară în rândul membrilor AUR cu privire la direcția pe care partidul ar trebui să o urmeze în timpul votului. Aproximativ 80% dintre membri nu știau ce linie urma să fie adoptată.
La tribuna Parlamentului, în seara votului, Simion a afirmat că nu va obliga colegii să voteze într-un anumit fel, dar a subliniat că cei care nu se ridică în picioare sunt considerați trădători. Murad a declarat că mulți lideri din partid l-au întrebat despre poziția pe care AUR ar trebui să o adopte, dar el nu avea informații. A fost nemulțumit de modul în care s-a ajuns la o decizie fără o dezbatere internă.
În ciuda acestor acuzații, conducerea AUR a susținut că toate deciziile au fost transparente și că au fost comunicate tuturor parlamentarilor înainte de votul pentru guvernul Veștea.