Un alt membru al grupării „Băncuță” a fost încarcerat pentru tentativă de omor
La data de 25 iunie a.c., polițiști din cadrul Unității Teritoriale de Căutare Persoane Dispărute sau Urmărite au identificat un bărbat, în vârstă de 43 de ani, pe numele căruia Tribunalul Brăila a emis un mandat de executare a pedepsei de 3 ani și 6 luni de închisoare, sub acuzația de tentativă la infracțiunea de omor.
Persoana în cauză a fost escortată și încarcerată în Penitenciarul Poarta Albă. Aceasta se numește Casius Băncuță, fiind membru al clanului cu același nume, despre care s-au publicat numeroase articole în trecut.
De asemenea, cei doi fii ai lui Cocoș Băncuță, Tani Fidis, zis „Tancu”, și Neculai Vasile (fost Băncuță), zis „Eminescu”, au fost condamnați pentru tentativă de omor, în urma unui incident din vara anului 2019, în stațiunea Mamaia. Incidentul s-a petrecut într-un local plin cu oameni, provocând panică. În urma unor divergențe, cei doi au agresat victima, aplicându-i mai multe lovituri cu un obiect dur, atât în cap, cât și în spate, iar unul dintre ei l-a înțepat cu un cuțit în zona gâtului.
Medicii legiști au stabilit că, prin aplicarea loviturilor în zona gâtului, victimei i-a fost pusă viața în pericol, motiv pentru care fapta a fost încadrată juridic ca tentativă de omor. După incident, frații Băncuță au dispărut pentru o perioadă, iar la domiciliul lor au avut loc percheziții. Ulterior, au fost arestați și, în noiembrie 2019, au fost trimiși în judecată pentru omor în formă de tentativă.
În martie 2024, ambii frați au fost condamnați definitiv: Vasile Neculai (fost Băncuță, zis „Eminescu”) a primit 4 ani de închisoare, iar Tani Fidis (zis „Tancu”) a primit 1 an și 2 luni de închisoare.