Simona Bucura-Oprescu reconfirmată lider al Organizației de Femei a PSD
Simona Bucura-Oprescu, deputat și fost ministru al Muncii, a fost aleasă, sâmbătă, în funcția de conducere a Organizației de Femei a Partidului Social Democrat. Aceasta a obținut votul a 443 dintre cele 447 de delegate prezente la conferința organizată la Palatul Parlamentului.
Bucura-Oprescu a avut anterior această funcție, iar moțiunea „România pe mâini bune”, susținută de ea, a fost singura moțiune prezentată la conferință și a fost declarată câștigătoare cu 443 de voturi din totalul de 447 exprimate. Patru delegate s-au abținut, iar niciun vot nu a fost înregistrat împotrivă.
„Îmi doresc ca fiecare dintre noi să aducem ceva în coșul de încredere pentru PSD, datorită activității noastre împreună. Fiecare dintre noi își dorește să facă mai mult și mai bine pentru români”, a declarat Bucura-Oprescu la finalul conferinței.
În discursul său anterior votului, fostul ministru al Muncii a criticat deciziile luate de guvernul din care PSD a făcut parte, subliniind că doar 16% dintre absolvenții de studii superioare din România provin din mediul rural. Ea a evidențiat dificultățile întâmpinate de elevii din mediul rural, care au șanse tot mai mici de a accesa facultatea din cauza situației financiare a familiilor, și a criticat prioritățile guvernamentale, afirmând: „De aceea, vom susține politici publice care să reducă aceste diferențe.”