Analiza lui Eugen Tomac: De ce unii români îl consideră pe Nicușor Dan „pesedist”
Nicușor Dan este un om politic care s-a format pornind de la convingerea că vocea societății civile trebuie să fie ascultată, a declarat Eugen Tomac în cadrul emisiunii „În fața ta”, difuzată la Digi24. Tomac a comentat eticheta de „pesedist” care i-a fost atribuită lui Nicușor Dan în ultimele luni, subliniind că președintele este conștient că o parte semnificativă a românilor are așteptări mult mai mari.
Tomac a explicat că Nicușor Dan „a reușit să convingă” și că este încrezător că acesta va demonstra românilor că eforturile sale au fost justificate. În legătură cu percepția publică, Tomac a menționat că președintele consideră că este mai bine ca PSD să rămână în cadrul proiectului pro-european, în loc să se accentueze conflictul dintre PSD și anti-PSD. „Analiza domniei sale este una corectă, de a încerca să țină toate partidele democratice pro-europene laolaltă și de a evita ruptura din societate”, a adăugat Tomac.
Referitor la dezamăgirea alegătorilor, Tomac a afirmat că Nicușor Dan este conștient de așteptările mari ale românilor. „Este conștient că o bună parte din români au așteptări mult mai mari. Dar, repet, președintele este un om de bună-credință și va încerca să-i convingă pe români că efortul său de a menține partidele pe direcția corectă a meritat”, a explicat Tomac. El a subliniat că reformele necesare în stat nu pot fi realizate peste noapte și că este nevoie de determinare, efort și sacrificii.
Tomac a subliniat, de asemenea, sacrificiul personal al lui Nicușor Dan, care ar fi putut să fie un președinte independent, lăsând partidele să își desfășoare agenda electorală fără intervenții. „Acesta este un sacrificiu extrem de puternic”, a conchis Eugen Tomac.