Ce mesaj i-a transmis Nicușor Dan lui Ilie Bolojan cu ocazia Zilei Independenței Americii
Președintele Nicușor Dan și premierul Ilie Bolojan s-au întâlnit miercuri seară la Ambasada SUA din București, cu ocazia recepției dedicate Zilei Independenței Americii, sărbătorită oficial pe 4 iulie. Cei doi lideri s-au salutat cordial, iar Nicușor Dan i-ar fi transmis lui Ilie Bolojan: „Vorbind după.”
În contextul întâlnirii, PNL, USR și UDMR i-au propus șefului statului un acord de reciprocitate cu PSD, care să servească drept bază pentru o înțelegere politică privind viitorul guvern. Președintele Nicușor Dan are variante de premier din ambele tabere, iar partidele ar trebui să negocieze acordurile de susținere reciprocă fără să știe cine va fi premierul desemnat.
În cadrul recepției, Dan și Bolojan au ținut discursuri de pe scena evenimentului, unde s-au întâlnit și cu ambasadorul Darryl Nirenberg. Partidele PNL, USR și UDMR i-au propus lui Nicușor Dan trei nume de premier din care acesta să aleagă, având în vedere că Sorin Grindeanu a anunțat că este dispus să formeze un guvern.
Nicușor Dan va trebui să medieze întâlnirea dintre social-democrați și partidele de dreapta pentru a asigura un viitor guvern stabil.