Kelemen Hunor: George Simion a dat șah-mat tuturor
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat marți, în cadrul unei conferințe de presă, că George Simion a reușit să ofere „șah-mat” tuturor în timpul votului pentru guvernul Veștea. Acesta a subliniat că tensiunea a fost prezentă până în ultima clipă, iar Simion a menținut în suspans pe cei care așteptau voturile lor.
Kelemen Hunor a fost întrebat, la Palatul Cotroceni, cui i-a dat șah-mat George Simion. „Tuturor. Toată lumea a primit șah-mat”, a răspuns liderul UDMR. El a explicat că unii parlamentari așteptau să treacă guvernul, în timp ce alții aveau alte motive. „Trebuie să recunoști când primești șah-mat. Asta s-a întâmplat. Până în ultima clipă, a jucat și a ținut, mai ales pe cei care așteptau voturile lor, într-o oarecare tensiune”, a adăugat Kelemen Hunor.
De asemenea, Kelemen Hunor a menționat că, în opinia sa, Adrian Veștea n-ar fi trebuit să răspundă pozitiv la chemarea de luni a președintelui AUR. În timpul votului de învestitură a guvernului Veștea, Kelemen Hunor a afirmat că există un singur om care a câștigat, recunoscând talentul lui George Simion: „Felicitări, George Simion, ai dat șah și mat!”, a transmis liderul UDMR, precizând că parlamentarii UDMR vor părăsi sala și nu vor exprima votul.