Bianca Mei-Roșu, campioană europeană la tenis de masă U21
Sportiva Bianca Mei-Roșu, legitimată la LPS „Nicolae Rotaru” și CSM Constanța, a câștigat medalia de aur la Campionatul European U21 de tenis de masă, desfășurat la Cluj. Aceasta a obținut și medalia de argint în proba de dublu feminin, alături de Veronika Matiunina.
Bianca, antrenată de Anamaria Sebe, a avut un parcurs excelent în proba de simplu, câștigând toate cele șapte meciuri disputate, cedând doar cinci seturi. A terminat pe primul loc în grupă, având victorii de 4-0 în partidele cu Eugenia Sastre (Spania), Veronika Matiunina (Ucraina) și Alexandra Chiriacova (Republica Moldova). În faza eliminatorie, a învins-o pe Mille Stoffregen (Danemarca) cu 4-2, pe Natalia Bogdanowicz (Polonia) cu 4-0 și pe Zuzanna Wielgos (Polonia) cu 4-2 în semifinale. Finala a fost dominată de Bianca, care s-a impus cu 4-1 în fața Sarei Tokić (Slovenia).
În competiția de dublu feminin, Bianca și Veronika Matiunina au obținut medalia de argint. Cele două au învins echipele Eireen Kalaitzidou și Koharu Itagaki (Germania) în optimi, cu 3-1, pe Dora Coșic (Croația) și Natalia Bogdanowicz (Polonia) în sferturi, cu 3-0, și pe Alexandra Chiriacova (Republica Moldova) și Sara Tokić (Slovenia) în semifinale, cu 3-2. Ele au cedat însă în finală în fața dublului polonez format din Anna Brzyska și Zuzanna Wielgos, cu 1-3.