Cristale de oțel: Bărbați surprinși cu sacul încărcat de droguri chiar în fața companiei de curierat din Olanda
Procurorii DIICOT au prins, în flagrant, doi bărbați care ridicaseră de la o firmă de curierat un colet cu patru kilograme de cristale, aduse din Olanda. Potrivit procurorilor, DIICOT – Structura Centrală a dispus reținerea a doi inculpați, cu vârste de 35 și 39 de ani, cercetați pentru săvârșirea infracțiunilor de efectuare, fără drept, de operațiuni cu produse susceptibile de a avea efecte psihoactive și complicitate la efectuarea, fără drept, de operațiuni cu produse susceptibile de a avea efecte psihoactive.
Din probele administrate a reieșit că, pe parcursul lunii iunie 2026, prin intermediul unei firme de transport internațional, inculpatul în vârstă de 39 de ani, recidivist, a introdus pe teritoriul României, din Olanda, cantitatea de aproximativ 4 kilograme de substanță psihoactivă N-ethylnorpentedrone, destinată comercializării.
În ziua de 19.06.2026, acesta, cu sprijinul co-inculpatului, în vârstă de 35 de ani, a ridicat, de la un punct de lucru al societății de curierat situat pe raza județului Ilfov, pachetul conținând substanța interzisă, fiind prinși în flagrant în timp ce îl introduceau în autoturismul cu care se deplasau.
În aceeași zi, judecătorul de drepturi din cadrul Tribunalului București a dispus arestarea preventivă a unuia dintre inculpați și măsura arestului la domiciliu față de al doilea inculpat, pentru o perioadă de 30 de zile. Activitățile judiciare au fost realizate împreună cu polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate București – Serviciul Antidrog.
Facem precizarea că, pe parcursul întregului proces penal, persoanele cercetate beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție.