Csoma Botond dezvăluie: AUR și PSD au o înțelegere ascunsă
Csoma Botond, liderul deputaților UDMR, a declarat, la Digi24, că între PSD și AUR există un acord secret, susținând că anumiți parlamentari din AUR vor vota pentru învestirea Guvernului Veștea. „Dacă nu aveau voturile, nu veneau în Parlament”, a afirmat acesta.
Declarațiile au fost făcute după ce AUR a votat programul pentru învestirea Guvernului, în ciuda faptului că, inițial, ședința fusese suspendată. Botond a menționat că nu știe exact motivul schimbării de poziție a colegilor de la AUR, dar bănuiește că li s-a promis ceva. „Cred că au făcut un acord verbal cu o parte dintre parlamentarii AUR să voteze guvernul și și-au schimbat opinia de la ora 10:00 la ora 10:45”, a adăugat el.
Csoma Botond a considerat „suspect” și faptul că președintele AUR, George Simion, nu a făcut declarații în acest sens. El a subliniat că, fără voturile AUR, Guvernul nu ar trece, estimând că AUR ar putea contribui cu 25-30 de voturi. „Este evident. E suspect că domnul Simion nu a dat declarații. (…) Eu cred că există șanse reale ca 30 de parlamentari de la AUR să voteze Guvernul și atunci Guvernul va trece, va fi învestit”, a afirmat deputatul UDMR.
Csoma Botond a reiterat că UDMR nu va vota Guvernul și nu va participa la ședința din plen, deși vor participa la audierile din comisie. „Ne vom abține la aceste audieri. În plen, nu vom lua parte la ședința de plen, așa am decis. Unii dintre noi vor fi în sală, pentru că trebuie să luăm cuvântul, dar majoritatea colegilor nu vor fi. Așa am decis, să nu luăm parte la această luptă între poli de putere în România”, a concluzionat el.