De ce AUR a lipsit de la votul Guvernului Veștea?
Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a explicat de ce partidul condus de George Simion nu a votat Guvernul Veștea, în ciuda negocierilor purtate cu fostul premier desemnat și cu lideri social-democrați. În cadrul emisiunii „În fața ta”, difuzată la Digi24, Peiu a menționat că PSD nu și-a asumat o „relație transparentă” cu AUR, ceea ce a complicat justificarea unei schimbări de atitudine din partea partidului.
Peiu a criticat abordarea PSD de a negocia „la bucată” cu parlamentarii AUR, considerând-o greșită. „PSD-ul are o reticență în a face, în mod transparent, o relație cu AUR. Ei erau fericiți să dialogheze cu diverși parlamentari ai noștri, dar nu au abordat calea directă. Să vină să spună: «Băi, partid AUR, vrei să facem o discuție?». Ei au ocolit”, a declarat liderul AUR.
Peiu a subliniat că, pentru a construi o colaborare, este necesară o abordare deschisă: „Le-am spus, dacă vreți să facem o construcție împreună, trebuie să începeți cu dreptul. Veniți și spuneți: «Domnule, am văzut că cei de la AUR nu mai primesc bani de la Moscova și vrem să-i ajutăm noi. Hai să facem o guvernare împreună»”. El a adăugat că nu crede în negocieri de culise, ci în transparență.
Pertinente sunt și detaliile negocierilor, Peiu menționând că social-democrații știau din seara zilei de luni, 22 iunie, că parlamentarii AUR nu vor vota Guvernul Veștea. „Până în ziua de luni, ei nu ne-au abordat instituțional. Mi-e greu să cred că niște oameni care au albit în politică cred că pot construi majorități cumpărând 3-4 sau 20-30 de parlamentari”, a declarat acesta, precizând că liderii PSD au fost informați despre poziția AUR cu câteva ore înainte de vot.
Peiu a criticat, de asemenea, desemnarea lui Adrian Veștea în funcția de premier, catalogând-o drept „copilărească” și bazată pe „supoziții care nu fuseseră verificate în practică”. El a subliniat că, într-o bătălie politică, este esențial să ai o „armată numeroasă”, sugerând că Veștea nu avea o astfel de susținere.