Garda de Mediu a început verificările după incendiul de la Agigea
În dimineața zilei de 28.06.2026, un incident de mediu s-a produs la amplasamentul unui operator economic autorizat pentru desfășurarea activităților de colectare și depozitare a deșeurilor nepericuloase, inclusiv a deșeurilor metalice destinate exportului sau transferului intracomunitar în vederea valorificării. Incidentul a avut loc pe un teren închiriat de la Șantierul Naval Orșova SA – Sucursala Agigea.
Incendiul s-a manifestat cu flacără deschisă și a generat degajări semnificative de fum în atmosferă, afectând astfel calitatea aerului. Ca urmare, Garda Națională de Mediu – Comisariatul Județean Constanța a solicitat Agenției Naționale pentru Mediu și Arii Naturale Protejate – Direcția Județeană de Mediu Constanța să monitorizeze calitatea aerului prin intermediul laboratorului din cadrul direcției. Scopul monitorizării este evaluarea impactului emisiilor de poluanți generate de incendiu și determinarea riscurilor potențiale asupra sănătății populației în cazul expunerii de scurtă durată.
În prezent, Garda Națională de Mediu – Comisariatul Județean Constanța desfășoară o acțiune de inspecție și control, verificând modul în care operatorul economic respectă obligațiile prevăzute de legislația în domeniul protecției mediului.
UPDATE
Agenția Națională pentru Mediu monitorizează zona portului Agigea, unde a avut loc incendiul de proporții. De asemenea, fumul gros provenit de la incendiul din portul Agigea este vizibil de pe plajă, iar autoritățile au emis un mesaj RO-ALERT pentru a informa populația despre incident. La fața locului acționează mai multe autospeciale pentru a stinge incendiul.